Kamila Miężalska
- fizjoterapia uroginekologiczna
- badanie USG
- terapia manualna oraz techniki osteopatyczne
Poznaj mnie lepiej
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a także trenerem personalnym (Akademia Mistrzostwa Sportowego). Specjalizuję się w fizjoterapii uroginekologicznej kobiet i mężczyzn – pomagam pacjentom z wszelkimi problemami dotyczącymi dysfunkcji dna miednicy i jej narządów.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest w Polsce stosunkowo „młodą” specjalizacją, która poprzez odpowiednio dobraną terapię manualną, uzupełnioną o ćwiczenia oraz prawidłowe nawyki pozwala przygotować się do ciąży, porodu oraz operacji uroginekologicznych.
Ponadto, za jej pomocą można z powodzeniem pracować w stanach klinicznych takich jak m. in.: rozejście mięśnia prostego brzucha, bolesne miesiączki, bolesne współżycie, obniżenia narządów miednicy mniejszej, zrosty powstałe w bliznach.
W celach diagnostycznych i kontrolnych wykorzystuję badanie USG w trakcie wizyty. Umożliwia ono dokładną ocenę strukturalną tkanek, co pozwala wdrożyć adekwatną terapię, a także uzyskać feedback podczas wykonywania ćwiczeń.
W przypadku pacjentek z obniżeniem narządów miednicy mniejszej wdrażam odpowiednią terapię zachowawczą (pessary, tampony podpierające).
W pracy dużą wagę przykładam do ruchu, nie tylko terapii biernych, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet w okresie okołopołogowym, dla których przeprowadzam indywidualne treningi.
Uważam, że zwłaszcza w kontekście nauk o zdrowiu niezwykle istotne jest ciągłe uzupełnianie wiedzy o nowe odkrycia oraz doskonalenie nabytych już umiejętności. Dlatego wciąż się dokształcam, biorąc udział w szkoleniach specjalistycznych i konferencjach naukowych.
Prywatnie
Od najmłodszych lat towarzyszy mi sport: tenis ziemny, trening siłowy, sporty wodne i zimowe oraz jazda na rowerze górskim. Największą przyjemność sprawia mi aktywne zwiedzanie świata.
Ukończone szkolenia:
- Techniki osteopatyczne w uroginekologii – M. Szkolnicki
- Ultrasonografia i pessaroterapia w fizjoterapii uroginekologicznej – A. Sikora-Szubert
- Masaż Tkanek Głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe z anatomią palpacyjną – Ł. Czubaszewski, P. Szałański
- 3-modułowy kurs terapii manualnej – M. Czader, M. Jurasz
- Uroginekologia – Praktyka: Badanie per vaginam – M. Rusiecka-Serwatka, badanie per rectum
- PFS® Trening kobiet w ciąży i po porodzie – I. Ślężak-Walczybok
- SOS Fizjoterapeuty. Nietrzymanie moczu i stolca u mężczyzn. Kompleksowa fizjoterapia – M. Rusiecka-Serwatka
- Trening Funkcjonalny po operacjach uroginekologicznych – M. Rusiecka-Serwatka
- Poród Naturalny, a Cięcie Cesarskie – Jak Wspomóc Kobietę w Powrocie do Sprawności – M. Jabłońska-Kowalska, O. Krzyżanowska
- Vulvodynia Okiem Fizjoterapeuty – M. Jabłońska-Kowalska
- Kobieta w Ciąży i po Porodzie, Różnice w Planowaniu Fizjoterapii i Treningu – J. Kmieć-Nowakowska
- Zaburzenia Seksualne: Dyspareunia, Vulvodynia, Vestibulodynia, Waginizm – M. Rusiecka-Serwatka
- Nowoczesna Uroginekologia – Kompleksowa Fizjoterapia w Nietrzymaniu Moczu i Stolca oraz w Obniżeniach Narządów Miednicy Mniejszej – M. Rusiecka-Serwatka
- ABC Uroginekologii – J. Kociszewski
Razem damy radę
To trudne pytanie i głównie zależy od rodzaju dolegliwości. Diagnozę stawiamy już na początku leczenia. Czasami wystarczą 2-3 wizyty i ćwiczenia w domu. Czasami kilka miesięcy.
Częstotliwość i ilość wizyt ustalamy na pierwszej wizycie. Zwykle jest to dwa razy w tygodniu. Możemy spotykać się raz w tygodniu. Ostatecznie spotykamy się raz w miesiącu.
Trudno to nazwać bólem (to raczej tzw. „dobry ból”). Niektóre zabiegi terapii manualnej mogą być nieprzyjemne. Rozluźnianie punktów spustowych bólu jest niezbyt miłe.
Tak! Przekonasz się, jak dużo można zrobić samemu w domu. Terapeuta nie zrobi wszystkiego w gabinecie. Proszę przestrzegać zaleceń, aby szybciej odzyskać sprawność.
Ocena rozwoju psychomotorycznego oraz diagnostyka zaburzeń epizodycznych.
Justyna Frąszczak neurolog dziecięcy